میدان تیان‌آنمن در پکن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای ها)

امتیاز کاربران

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

میدان تیان‌آنمن در پکن


میدان تیان‌آنمن سومین میدان بزرگ دنیا با مساحتی ۱۰۹ هکتاری است و امروزه در مرکز شهر پکن قرار دارد.
اطراف این میدان ابنیه مهم تاریخی همچون مجموعه کاخ‌های شهر ممنوعه، پل‌های «جین شوی» (آب طلایی) و دیوار سرخو مجلس چین واقع شده‌است. بنای اولیه میدان به اوایل قرن پانزدهم میلادی بازگشته و کاربرد اولیه آن دروازه قدیمی شهر ممنوعه بوده‌است. نام این میدان به زبان چینی به مفهوم «میدان آرامش آسمانی» است. این میدان بزرگترین میدان جهان به شمار می رود. تا قبل از مرگ مائو عکس سرانکمونیسم یعنی مارکس و انگلس و لنین و استالین در این میدان نصب شده بود .


میدان بزرگ تیان‌آنمن در کنار شهر ممنوعه پکن قرار گرفته است و امروزه نه فقط به خاطر بزرگی آن، که به سبب سرکوب خونین تظاهرات دانشجویان در سال ۱۹۸۹ توسط ارتش چین و کشته شدن بیش از دوهزار دانشجو مشهور شده است. همچنین بارها در این میدان شاهد رژه نیروهای مسلح جمهوری خلق چین و چندین مراسم دولتی دیگر نیز بوده‌ایم. خط شماره یک متروی پکن در غرب و شرق تیان‌آنمن ایستگاه دارد.
از بناهای قابل ذکر اطراف این میدان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
برج تیان‌آنمن:
برجی ساخته شده به سبک چینی که در شمال میدان قرار داشته و قبل از فروپاشی نظام پادشاهی به عنوان محل تشریفات سلطنتی به کار میرفت و هیچ کسی به جز اعضای خاندان سلطنتی و خدمه مربوطه، اجازه ورود به آن را نداشت. این بنای زیبا در سال ۱۴۱۷ در دوران حکومت سلسله مینگ ساخته شده است.
بنای یادبود قهرمانان مردم:
بنایی مکعبی شکل و ساخته شده از گرانیت که در وسط میدان قرار گرفته است. این بنای یادبود در سال ۱۹۵۲ به عنوان بزرگترین بنای یادبود تاریخ چین ساخته شد.
تالار بزرگ مردم:
تالاری بزرگ که در قسمت غربی میدان ساخته شده است.از این بنای متعلق به سال ۱۹۵۹ به عنوان محل جلسات کنگره خلق و همینطور دیگر جلسات و میتینگ‌های سیاسی استفاده می‌شود. ۱۰ ستون مرمری مرتفع در نمای روبرویی این تالار از مشخصه‌های اصلی آن است. (به طور کلی ۱۲ ستون)
تالار کنفرانس این مجموعه ظرفیت ۱۰ هزار نفر و تالار مهمانی ظرفیت ۵ هزار نفر را داراست.
تالار یادبود رئیس مائو:
این تالار نیز در بخش جنوبی میدان قرار دارد که خود به سه تالار تقسیم می‌شود. جسد مائو در این تالار بصورت مومیایی شده قرار داده شده است.
موزه ملی چین:
این موزه در شرق میدان و در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است. ترکیبی از آثار تاریخ چین و تاریخ انقلاب چین را می‌توانید در این موزه مشاهده کنید.

 میدان تیان آنمن
 
 

 

JoomShaper

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فراز سیر آپادانا می باشد, © 2017