استادیوم المپیک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای ها)

امتیاز کاربران

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

استادیوم المپیک پکن


ساخت این ورزشگاه از اواخر سال 2003 آغاز شده و در ابتدای سال 2008 برای المپیک پکن به اتمام خواهد رسید. استادیوم ملی پکن بر روی تپه ای در میان مجموعه ی شهر المپیک واقع شده است.


ترکیب مواج و بلند و کوتاه در نما باعث ایجاد حجمی متعادل به شکل یک کاسه شده و شکلی پر پیچ و خم را ایجاد نموده است. نمای این استادیوم متشکل از سازه خالص است، به طوری که می توان گفت نما و سازه یکی هستند.اعضای سازه ای به طور متقابل یکدیگر را سرپا نگه داشته و در مجموع فرمی مشبک را ایجاد نموده اند. نتیجه حاصل چیزی شبیه به آشیانه یک کبوتر که عناصر سازه به طور کامل پیوسته اند و شبکه ای را به وجود می آورند که تقریبا شبیه به لانه پرندگان است که با شاخه های کوچک که از بافته شدن باریکه های چوب بدست آمده است.
ورزشگاه جدید ملی پکن به صورت یک حجم برجسته در مرکز مجتمع المپیک قرار گرفته است. شکل خارجی ورزشگاه توسط مجموعه ای از تیرهای توری مانند فولادی محصور شده است.
ترکیب موجی شکل بالا و پایین استادیوم فرمی چشمگیر را به وجود می آورد.نما و سازه آن کاملا شبیه هم هستند و در واقع سازه اصلی استادیوم به طور نمادین اجرا شده است.
فرم ورزشگاه به صورت فرمی واقعی و ملموس است که تاثیر فضایی آن بدیع ، ساده و نو ظهور است که نشانه ای بی نظیر برای المپیک 2008 شد. بدون در نظر گرفتن مقیاس و عظمت این ورزشگاه ، درک این فرم غریب سخت است.
طرح موجود تمام نیازهای عملکردی و فنی مورد نیاز یک استادیوم المپیک را داراست. در این طرح اصراری بر شاخص نمودن معماری از طریق ایجاد دهانه های بزرگ و صفحات نمایشگر بزرگ نیست، بلکه تاثیر فضایی این استادیوم بدیع و منحصر به فرد است و به دلیل سادگی در ذهن بیننده قابل درک است.
به این ترتیب یک عنصر شاخص معماری برای المپیک 2008 پکن شکل گرفت. هندسه سکوهای ورزشگاه و سازه آن مانند تنه درخت و شاخه های آن به صورت یکپارچه عمل می نمایند.
دیوارای توری مانند در اطراف ورزشگاه باعث به وجود آمدن یک شبکه بزرگ می شود که از طریق آن نور می تواند به درون ساختمان نفوذ کند.
این استادیوم که با هزینه‌ای معادل ۴۲۳ میلیون دلار ساخته شده‌است، بزرگ‌ترین سازۀ فلزی جهان به‌شمار می‌رود.
آشیانۀ پرنده، به‌همراه مکعب آب (مرکز ملی ورزش‌های آبی پکن)، یکی از دو ورزشگاهی است که به‌ واسطۀ شیوۀ طراحی، به نمادهای شهر پکن تبدیل شده‌است.

 

 
المپیک

 

JoomShaper

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فراز سیر آپادانا می باشد, © 2017